my heaven of books

środa, 10 kwietnia 2013

(47). Charlaine Harris - Martwy dla świata


 
Autor: Charlaine Harris
Tytuł: Martwy dla świata
Wydawnictwo: MAG
Liczba stron: 320
Moja ocena: 7/10

Sookie ratuje półnagiego wampira z amnezją, nie wie jednak, że trafi w sam środek wojny, którą toczą między sobą czarownice, wilkołaki i wampiry! Sookie Stackhouse pracuje jako kelnerka w małomiasteczkowym pubie w Luizjanie. Jest ładna i dobrze wykonuje swoją pracę. Niestety, nierzadko bywa samotna i ma niewielu przyjaciół, ponieważ nie każdemu podoba się jej dar - dar telepatii. Zresztą, Sookie również niechętnie spotyka się ze zwykłymi mężczyznami, którym potrafi czytać w myślach.Woli towarzystwo wampirów, do umysłów których nie jest w stanie zajrzeć. Może właśnie z tego względu zabiera do domu półnagiego Erica... Eric nie pamięta zdarzeń z przeszłości i nie wie, kim jest, lecz Sookie go zna, tyle że... Kiedyś był potężnym, przerażającym luizjańskim szeryfem,a teraz - gdy cierpi na amnezję - zmienia się w słodkiego, wrażliwego, bezradnego przystojniaka, któremu dziewczyna nie potrafi odmówić pomocy ani.. swoich wdzięków. W trakcie prywatnego śledztwa Sookie odkrywa, że czarownica, która pozbawiła Erica pamięci, nastaje także na jego życie. Konflikt narasta, a stąd już prosta droga do potyczki, w której wampiry i wilkołaki zjednoczą się przeciwko groźnym czarownicom.

"Martwy dla świata" to już czwarta część przygód kelnerki i telepatki - Sookie Stackhouse. Życie dwudziestosześcioletniej kobiety skomplikowało się, gdy zakochała się ona w... wampirze Billu Comptonie. Od tamtej pory jej życie związane jest z wampirami, ze względu na swoje nietypowe umiejętności jest dla nich łakomym kąskiem i często zmuszana jest do wyświadczania im "przysług".
"Nie wkłada się ręki w ogień po raz drugi, jeśli za pierwszym razem człowiek się sparzył."
W czwartej części kelnerka nadal musi borykać się z konsekwencjami przyjaźni z wampirami, bowiem do Bon Temps przybywa kowen czarownic żądnych władzy nad wampirami. Niespodziewanie przystojny właściciel wampirzego klubu "Fangtasii" - Eric Northman traci pamięć, a Sookie ma za zadanie go ukrywać... Przyzwyczaiłam już się do tego, że nasza biedna Sookie Stackhouse jest łakomym kąskiem dla wampirów, zważywszy na jej nietypową umiejętność czytania w myślach, dlatego miłą odmianą był fakt, że w czwartej części robiła ona raczej za "wampirzą opiekunkę" pewnego wiekowego i seksownego wampira.
"I choć myślałam, że niemożliwe jest, żeby spać trzymając wampira za rękę, właśnie to robiłam."
 Charlaine Harris stworzyła świetną i przyjemną serię książek, która została zekranizowana i którą wprost uwielbiam! Dlatego mimo tego, że wiedziałam, co się zdarzy w "Martwym dla świata", to wciąż lekturę tę czytało mi się bardzo miło. Autorka przyzwyczaiła już nas do swojego prostego i płynnego stylu pisania, dzięki któremu opowieść pochłania się zadziwiająco szybko.
"O Boże, te oczy szczeniaczka w twarzy starożytnego wikinga mierzącego metr dziewięćdziesiąt pięć."
Podsumowując "Martwy dla świata" jest kontynuacją dobrą i przyjemną, podobnie jak jej poprzednicy i nie odstaje od nich poziomem. Za plus można uznać częstsze występowanie mojego ulubionego bohatera - Erica Northamana, za minus natomiast fakt, że przez całą książkę nie był sobą, czyli wampirem, którego wszyscy pokochali. Autorka skomplikowała życie Sookie Stackhouse z Ericem, dzięki czemu będzie mogła bez problemu rozwinąć ten wątek w kolejnych częściach. Wszystkim wiernym fanom "Czystej krwi" polecam kontynuację, a tym, którzy jeszcze nie mieli z nią przyjemności - zachęcam do przeczytania.


|CZYSTA KREW: MARTWY AŻ DO ZMROKU, U MARTWYCH W DALLAS, KLUB MARTWYCH, MARTWY DLA ŚWIATA, MARTWY JAK ZIMNY TRUP, DEFINITYWNIE MARTWY, WSZYSCY MARTWI RAZEM, GORZEJ NIŻ MARTWY, MARTWY I NIEOBECNY, DOTYK MARTWYCH, MARTWY W RODZINIE, MARTWY WRÓG, PUŁAPKA NA MARTWEGO, DEAD EVER AFTER|

Wyzwania, w których recenzja bierze udział:
CZYTAM FANTASTYKĘ, PARANORMAL ROMANCE.

8 komentarzy:

 1. Będziesz może czytała i recenzowała książkę Atlanci?

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedys czytałam część pierwszą i nie przypadła mi zbytnio do gustu, jednak zamierzam przeczytać jeszcze raz całą serię :) Musi w sobie coś mnieć, skoro wielu osobom się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie jestem najlepiej nastawiona do tej serii. Co prawda czytałam zaledwie dwa tomy, jednak już to nie zachęciło mnie do dalszego czytania. Chyba nic tego nie dokona. Dlatego ja podziękuję, ale się nie skuszę :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaczne od pierwszej czesci. Jestem ciekawa twojej recenzji Przestrzen Samotnosci.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przeczytałam prawie wszystkie części, ale niektóre z nich były dla mnie prawdziwą męczarnią. 4 zalicza się do tych bardziej udanych:)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Och jakiego smaka mi na robiłaś na tą serie, do tej pory podchodziłam do niej dość sceptyczniej, jednak już trochę zatęskniłam za wampirzym światem.

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziękuję za podesłanie linka do recenzji,
  została dodana do wyzwania.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń