my heaven of books

wtorek, 14 maja 2013

(61). Mary Janice Davidson - Nieumarła i niezamężna

 
  
Autor: Mary Janice Davidson
Tytuł: Nieumarła i niezamężna
Wydawnictwo: Amber
Liczba stron: 302
Moja ocena: 8/10

Seks w wielkim mieście w wampirycznym wydaniu.

Po śmierci najgorsza jest świadomość, że spędzisz wieczność w tandetnych pantoflach. A twoje Blahniki i Jimmy Choo zagarnie wredna jędza…

Dzień, w którym umarłam, zaczął się kiepsko i z każdą chwilą stawał się coraz gorszy…

Jednego dnia wylecieć z pracy i wpaść pod samochód to doprawdy frustrujące. Ale nie to najbardziej przybija Betsy Taylor – byłą sekretarkę… i świeżo upieczoną wampirzycę. Jej największym problemem nie jest nowy stan ciała i ducha, ale fakt, że ma na nogach tanie, paskudne buty…

To jednak dopiero początek kłopotów. Wśród wampirów krążą plotki, że właśnie ona ma zostać nową królową. A Betsy odkrywa, że w nowym życiu (po życiu) ma do wypełnienia niebezpieczną misję. A do pomocy – zabójczo przystojnego i irytująco staroświeckiego nieumarłego…


Wampiry. Tak, znowu... To już przecież było przerabiane na milion sposobów. Szczerze mówiąc, czytać "Nieumarłej i niezamężnej" nie miałam zamiaru, ale moja przyjaciółka usilnie mnie przekonywała, że warto. Postanowiłam więc ulec jej namowom i... absolutnie tego nie żałuję!

Główna bohaterka Elizabeth "Betsy" Taylor  to trzydziestoletnia blondynka, która ma obsesję na punkcie... butów, oczywiście tylko tych od znanych projektantów. Kupuje je masowo, nie zważając nawet na ich cenę. Jednak pewnego dnia wszystko ulega diametralnym zmianom i sielanka zostaje przerwana. 
Ten dzień dla Betsy od początku zaczął się pechowo, a jego finałem było potrącenie przez samochód... ze skutkiem śmiertelnym. Kiedy kobieta się budzi w domu pogrzebowym, zaczyna powoli do niej dochodzić, iż stała się istotą z piekła rodem!
"- Masz źrenice niemal dwukrotnie większe niż zwykli ludzie. Jeszcze nigdy takich nie widziałem. - Cóż mogę powiedzieć? Zawsze byłam szczególna - odparłam skromnie. - Właśnie - włączyła się Jessica. - Tacy jak ty mają nawet swoje olimpiady."
Mary Janice Davidson wykreowała wampirzy świat w ciekawszy sposób, niż był on ukazywany dotychczas w książkach tego gatunku. Autorka ukazała te stworzenia w sposób bardzo stereotypowy. Słońce je pali. Krzyże i woda święcona parzą. Na początku myślałam, iż jest to typowe "pójście na łatwiznę", jednak to śmiałe posunięcie w dalszej części lektury, zaowocowało interesującym rozwojem wydarzeń. 

Bohaterom "Nieumarłej i niezamężnej" nie brak charyzmy, a przede wszystkim głównego plusu w tej książce, czyli poczucia humoru. Każde z nich sypie jak z rękawa dowcipami i ironią, a w zanadrzu mają jeszcze więcej błyskotliwych, zabawnych i ciekawych wypowiedzi. 

"Nieumarła i niezamężna" jest napisana prostym, zrozumiałym i naprawdę mało skomplikowanym językiem, który nawet dla bardzo opornego czytelnika okaże się przejrzysty. Autorka nie przesadziła z opisami, za to skupiła się mocno na zarysie dialogów, co jak najbardziej się opłaciło! Są one największym plusem tej książki. Ciekawią, śmieszną, nie irytują. Wciągają czytelnika w z pozoru stereotypowy świat wampirów, który z każdą stroną okazuje się być inny, niż na początku można by sądzić.
"W skali wszechświata to drobiazg."
Śmiałam się praktycznie przez całą książkę, którą pochłonęłam w ciągu jednego dnia. Okazała się ona nadzwyczaj przyjemną odskocznią od codziennych obowiązków. Nie było żadnego momentu, w którym autorka by mnie zanudziła albo sprawiła, że chciałam odrzucić tę lekturę w kąt. Wręcz przeciwnie! Chłonęłam każdą stronę, coraz bardziej ciekawa dalszego rozwoju błyskawicznie posuwającej się naprzód akcji.

Podsumowując: "Nieumarła i niezamężna" to książka, po którą z pewnością warto sięgnąć dla odstresowania się i po prostu spędzenia miło czasu przy pełnej humoru i wartkiej akcji lekturze. 

|MARY JANICE DAVIDSON: NIEUMARŁA I NIEZAMĘŻNA, NIEUMARŁA I BEZROBOTNA, NIEUMARŁA I NIEDOCENIONA, NIEUMARŁA NIEODWRACALNIE|

Wyzwania, w których recenzja bierze udział:

6 komentarzy:

 1. Słyszałam kiedyś o tej książce i mam na nią wielką ochotę .

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za podesłanie linka do recenzji,
  dodałam ją do wyzwania,
  pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakoś nie mogę się przekonać do niej. Lubię książki o wampirach, ale ta jednak...nie przekonuje mnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. A mi się jakoś wampiry nie znudziły i lubię od czasu do czasu poczytać taką tematykę, dlatego muszę mieć tę książkę, bo bardzo, ale to bardzo mnie zaciekawiłaś.

  OdpowiedzUsuń
 5. Może kiedyś się skuszę, lecz na razie nie mam na nią ochoty.

  OdpowiedzUsuń
 6. Całkowicie się z Tobą zgadzam :D To doskonała książka dla kogoś, kto chce skutecznie poprawić sobie humor po przez terapię śmiechem :P

  OdpowiedzUsuń