my heaven of books

wtorek, 15 stycznia 2013

(11). Ryan Carrie - Las Zębów i Rąk


  
Autor: Carrie Ryan
Tytuł: Las Zębów i Rąk
Wydawnictwo: Papierowy Księżyc
Liczba stron: 350
Moja ocena: 7/10

W świecie Mary istnieją proste prawdy.
Siostrzeństwo zawsze wie najlepiej.
Strażnicy chronią i służą.
Nieuświęceni nigdy nie ustąpią.
Trzeba też pamiętać o siatce otaczającej wioskę. O ogrodzeniu, które chroni osadę przed Lasem Zębów i Rąk.
Ale prawda staje się złudna, bowiem Mary odkrywa coś, o czym nigdy nie powinna się dowiedzieć. Sekrety Siostrzeństwa. Tajemnice Strażników.
Gdy ogrodzenie zostaje sforsowane, a świat pogrąża się w chaosie, Mary zdobywa wiedzę o Nieuświęconych.

Teraz musi wybrać pomiędzy mieszkańcami wioski a własną przyszłością, między tym, którego kocha, a tym, który kocha ją. Musi też stawić czoła koszmarom Lasu Zębów i Rąk.

Czy może istnieć życie w świecie otoczonym przez śmierć?
 
Zawsze kiedy sięgam po nową książkę towarzyszy mi ekscytacja, że może znajdę kolejną perełkę. "Las Zębów i Rąk" Ryan Carrie był na mojej liście "książek do przeczytania" już od długiego czasu. Odkładałam ją jednak na rzecz innych, ale gdybym wiedziała, jaką ma zawartość, sięgnęłabym po nią od razu!
„Kiedy jest się zakochanym... wtedy się wie, po co się żyje. Kiedy kocha się każdego dnia. Budzi się z miłością, ucieka do niej podczas burzy i po sennym koszmarze. Kiedy miłość jest azylem, w którym można schronić się przed otaczającą nas śmiercią i kiedy wypełnia cię tak całkowicie, że nie potrafisz tego wyrazić.”
"Las Zębów i Rąk" to oryginalna książka opowiadająca o świecie, w którym istnieją Nieuświęceni, których najprościej można porównać do zombie. Nie mają uczuć, a jedyną potrzebą, którą zaspokajają jest głód. Główną bohaterką jest nastolatka imieniem Mary, która mieszka w środku Lasu Zębów i Rąk, we wiosce otoczonej ogrodzeniem.
Istnieje Siostrzeństwo, które można przyrównać do tamtejszej władzy. Całe życie mieszkańcom wioski wmawiano, że są oni jedynymi pozostałymi ludźmi na świecie. Mary jednak wierzy w historie opowiadanie jej przez matkę, mówiące, że za ogrodzeniem istnieje Ocean i inni ludzie...
Bardzo polubiłam główną bohaterkę. Jest odważną i niepoddającą się dziewczyną, która zostaje przyrzeczona swojemu przyjacielowi Harry'emu. Kocha jednakże innego, starszego brata swojego narzeczonego - Travisa, który jest związany z Cass, najlepszą przyjaciółką Mary. Jak widać nie ma ona wcale tak łatwo, ponieważ jest zmuszona do wyboru pomiędzy poślubieniem swojego przyjaciela a dołączeniem do Siostrzeństwa, bowiem priorytetem ludzi jest zadbanie, aby ludzka rasa przetrwała.
Wszyscy mieszkańcy wiedzieli, że ogrodzenie kiedyś puści i przebiją się przez nią setki Nieuświęconych, jednakże nie dopuszczali do siebie tej myśli. Siostrzeństwo natomiast uważało, że podołają temu, przygotowano platformy, na których ludzie mieli się schronić. Jednak w obliczu prawdziwego niebezpieczeństwa na niewiele się one zdały...
"Las Zębów i Rąk" jest książką wspaniałą ze względu na swoją oryginalność. Ma jednak swoje wady. Brakowało mi dialogów, ponieważ autorka skupiła się raczej na wyrażaniu uczuć głównej bohaterki. Mimo to wciągnęłam się w świecie Nieuświęconych, odrywając się od szarej, monotonnej rzeczywistości. Zakończenie sprawia, że wręcz musimy sięgnąć po kolejną część i tak właśnie zrobię.

6 komentarzy:

 1. Książka od dłuższego czasu mnie ciekawi. Twoja opinia uświadamia mnie w tym, iż warto przeczytać "Las zębów i rąk". Choć troszkę odstrasza mnie mała ilość dialogów... Ale chyba warto spróbować :)
  Pozdrawiam cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
 2. oo, wysoko oceniłaś! mi to na rękę, ponieważ mam w planach (choć może nieco dalszych) "Las zębów i rąk". a świetna okładka też robi swoje ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a tak jeszcze na marginesie: nominuję Cię do zabawy Versatile Blogger :)

   szczegóły tutaj: http://wpapierowymswiecie.blogspot.com/2013/01/stosik-2-versatile-blogger.html

   Usuń
 3. Hmm... W sumie zainteresował mnie ten tytuł, ale nie bardzo przekonywały mnie recenzje, które przeczytałam. Jednakże po Twojej ocenie - wysokiej z resztą - widzę, ze raczej warto ;]

  OdpowiedzUsuń
 4. Jedna z moich ulubionych książek :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kocham tę książkę! Chyba najlepsza jaką czytałam :)

  OdpowiedzUsuń