my heaven of books

poniedziałek, 26 stycznia 2015

Alex Kava - Mroczny trop

Autor: Alex Kava Tytuł: Mroczny trop Wydawnictwo: Mira Harlequin Liczba stron: 318

Alex Kava to amerykańska pisarka nazywana mistrzynią thrillerów. "Mroczny trop" to jej najnowsza powieść, będąca jednocześnie dwunastym tomem cyklu opowiadającym o Maggie O'Dell. To także pierwsza książka tej autorki, z którą miałam okazję się zaznajomić. Jesteście ciekawi moich wrażeń? W takim razie zapraszam do przeczytania poniższej recenzji.

Maggie O'Dell jest profilerką specjalizującą się w ściganiu seryjnych morderców. Zaczyna prowadzić śledztwo w sprawie serii morderstw, których ofiary były torturowane.
Ryder Creed jest trenerem psów. Wraz ze swoją suczką, Grace zostaje poproszony o pomoc. Jego zadaniem jest odnalezienie przemytników narkotyków. W żadnym wypadku nie spodziewa się tego, co mu się przydarzy...

Ścieżki tych dwojga krzyżują się. Czy uda im się wspólnymi siłami rozwiązać zagadkę?

Naprawdę starałam się wykrzesać kilka ciekawych zdań, które miałby Was zachęcić do przeczytania tej lektury. Nie wiem czy mi wyszło. Chyba nie. A może dosyć przeciętnie? Cóż - to chyba prawidłowo, biorąc pod uwagę, że "Mroczny trop" to bardzo, bardzo przeciętna książka. Posiada wartką akcję i szybko się ją czyta, ale co z tego skoro nie wywołuje żadnych emocji? Wyobraźcie sobie, że czytacie jakąś powieść. Zapowiada się ciekawie, ale im dalej w las, tym odkrywacie, że błyskawicznie idzie Wam lektura, ale jest całkowicie pozbawiona głębi i uczuć. "Mroczny trop" właśnie taki jest. Stwierdziłam też bardzo odczuwalny brak jakiegokolwiek napięcia.

Warto zaznaczyć, że choć jest to dwunasty tom cyklu, to wcale nie trzeba znać poprzednich, aby bez problemu odnaleźć się w fabule tego dzieła. Ich znajomość wcale nie jest wymagana, choć może i poprzednie części byłby lepsze i nie spowodowałby u mnie takiego rozczarowania... Może Alex Kavie po prostu wyczerpał się potencjał, biorąc pod uwagę ile książek liczy ten cykl. Naprawdę nie mam pojęcia. Miałam spore oczekiwania odnośnie "mistrzyni thrillerów". Oczekiwałam przepełnionego napięciem thrillera, który zmrozi mi krew w żyłach. Oczekiwałam także świetnego portretu psychologicznego bohaterów i szczypty intrygującej tajemnicy. Tego jednak nie otrzymałam. "Mroczny trop" to po prostu "fajna" historia, ale nic ponadto. Żadnego sensu, żadnej ciekawszej strony. To książka, którą przeczyta się bardzo szybko, owszem, ale równie szybko się o niej zapomni. Nie było w niej nic, co by mnie zaskoczyło, wręcz zaszokowało, co by sprawiło, że nie mogłabym się oderwać od lektury.

Czuję się oszukana i rozczarowana. To nie tak miało wyglądać! Tyle dobrego słyszałam o tej amerykańskiej pisarce tylko po to, aby spotkało mnie wierutne rozczarowanie. Naprawdę nie wiem, czy Wam polecić to dzieło. Nawet wierni fani Alex Kavy mogą poczuć się trochę rozczarowani... Kto wie, może inne jej książki są na nieco innym poziomie, a a zaczęłam od te gorszej? W każdym razie "Mroczny trop" to lektura dla naprawdę mało wymagających czytelników. Ja do takich osób nie należę.
Moja ocena: 4/10

7 komentarzy:

 1. Ja również nie należę do niewymagających osób. A od kryminałów wymagam jeszcze więcej niż od fantastyki, której jestem zwolenniczką. Wychodzi na to, że raczej nie sięgnę po "Mroczny trop". Szkoda czasu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Troszkę się zawiodłam ;< Alex znam z krotkiego opowiadania i przypadł mi do gustu jej styl, więc zakupiłam dwie książki jej autorstwa i się do nich przymierzam. Po tę chyba jednak nie sięgnę:(

  OdpowiedzUsuń
 3. Liczba tomów mnie odstrasza, lecz skoro piszesz, że nie trzeba znać poprzednich by tę historię zrozumieć, to w sumie czemu nie, ale i tak raczej wolałabym sięgnąć po tom 1 :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tego tomu jeszcze nie czytałam, ale mam w planach, pomimo twojej niskiej oceny ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Moja koleżanka bardzo sobie chwaliła twórczość tej autorki. Nie wiem, nie wiem, może kiedyś, ale zacznę od pierwszego tomu. :)

  [wachajac-ksiazki.blogspot.com]

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę wrócić do Kavy, a ciągle o niej zapominam. Zawsze znajdzie się coś co o wiele skuteczniej przykuje moją uwagę. Muszę sobię o niej przypomnieć przy następnych książkowych łowach. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Czasami tak bywa, że autor się wypala, jednak ciągnie serię, która świetnie się sprzedaje. Alex Kava powinna stworzyć coś nowego, coś świeższego. Dobra, sama nic od niej nie czytałam, ale wypowiadam się w imieniu tych, którzy uwielbiają twórczość tej pani. :3

  OdpowiedzUsuń