my heaven of books

czwartek, 19 września 2013

Mira Grant - Przegląd końca świata: Feed


Autor: Mira Grant
Tytuł: Przegląd końca świata: Feed
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Liczba stron: 496
Moja
ocena: 8/10
Czy wiedza wyniesiona z klasycznych horrorów pomoże ludzkości przetrwać apokalipsę?

Rok 2014. Wynaleźliśmy lek na raka. Pokonaliśmy grypę i przeziębienie. Niestety stworzyliśmy też coś nowego, strasznego, coś, czego nikt nie mógł zatrzymać. Infekcja rozprzestrzeniła się szybko, wirus przejmował kontrolę nad ciałami i umysłami, wydając jedno tylko polecenie: jedz!

Upłynęło 20 lat. Georgia i Shaun Mason są na tropie największej historii w ich życiu – mrocznej konspiracji stojącej za infekcją. Prawda musi wyjść na jaw, nawet jeśli jest śmiertelna.

Epicka opowieść o zombie, polityce i blogowaniu opowiedziana przez Mirę Grant – pisarskie objawienie roku 2011. FEED jest thrillerem politycznym napisanym w klimacie filmów gore, okraszonym śmiertelną dawką humoru. Ale przede wszystkim jest to historia dwójki rodzeństwa podążających za prawdą tropem usłanym trupami… niekoniecznie martwymi.
  
"Feed" to pierwsza część rozpoczynająca trylogię "Newsflesh". Po szybkim spojrzeniu na okładkę i przeczytaniu opisu czytelnik może założyć, że wie czego się spodziewać. Umarlaków oczywiście, bo jak wiemy, o tym właśnie opowiada książka Miry Grant. Czy aby na pewno? Po głębszym wniknięciu w treść czytanej przeze mnie powieści wiedziałam, że to dzieło nie zamyka się w prostym, łatwym i utartym schemacie. "Feed" to unikalny powiew świeżości reprezentujący sobą coś więcej niż tylko wałęsające się po ulicach zombie.

Mira Grant stworzyła coś na kształt thrillera politycznego z domieszką zombie, które chcąc nie chcąc są przewodnim motywem całej historii. Otrzymałam dobrą i świetnie przedstawioną apokalipsę, a przy tym obserwowałam wydarzenia w dużej mierze z politycznej perspektywy, co dla mnie okazało się nowym doświadczeniem.

Najpierw kilka zdań o fabule. Akcja rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. W 2014 roku wynaleziono lek na przeziębienie i raka, jednak nic nie obędzie się bez konsekwencji. Stworzono przy tym także przerażającą infekcję, która zaczęła rozprzestrzeniać się po całym świecie z szybkością światła.

Minęło dwadzieścia pięć lat, podczas których bardzo wiele uległo zmianie. Owszem, świat nadal istnieje, jednak równolegle z nim "nie-żyją" zombie, wciąż stanowiący zagrożenie dla ocalałej populacji ludzi. Rodzeństwo Georgia i Shaun Mason są blogerami, których "zajęcie" powszechnie budzi mieszane uczucia. Wraz ze swoją przyjaciółką Buffy zostają zaangażowani w kampanię wyborczą prezydenta Stanów Zjednoczonych, a wtedy ich kariera blogowa nabiera szybszego tempa. Będą oni nie tylko na bieżąco relacjonować ważne wydarzenia, ale znajdą się także wręcz w epicentrum działań politycznych.

Recenzowana przeze mnie powieść nabiera powolnego rozpędu, co dla mniej cierpliwych czytelników może okazać się wadą. Ja natomiast dobrze o tym wiedziałam, gdy przystępowałam do lektury, więc można powiedzieć, że byłam na to przygotowana. Jednak, gdy akcja na dobre się rozkręci, nie będziecie mogli się oderwać!

"Feed" to zdecydowanie coś nowego i mogę to napisać bez żadnych obaw. Mira Grant stworzyła w dużej mierze bazującą na napięciu czytelnika powieść. To niesamowite, jak bardzo uwierzyłam w czytaną historię, która jest przecież fikcją. Nie pozostaje mi nic innego, jak polecić Wam z czystym sumieniem tą książkę, a ja z niecierpliwością będę wyczekiwać kontynuacji.

CZYTAM FANTASTYKĘ

12 komentarzy:

 1. Z tego co zauważyłam tematyka zombie jest ostatnio dosyć modna i składa się na motyw przewodni wielu innych lektur. Czytając Twoją recenzję na początku byłam przekonana, że serwujesz mi kolejną fantastykę. Bardzo się ucieszyłam zobaczywszy, że jest to coś więcej niż wałęsające się po ulicach rozkładające się ciało. Thriller polityczny? Lubię to! Chyba zacznę się rozglądać za tą pozycją.

  OdpowiedzUsuń
 2. Planuję przeczytac tę książkę:D a potem podrzucić chłopakowi:D

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że mogłaby mnie zainteresować :)
  Hipnotyzująca okładka

  OdpowiedzUsuń
 4. Przegląd końca świata jakoś nie przemawia do mnie. Może kiedyś po nią sięgnę? ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam tę książkę i bardzo mi się spodobała, nie mogę się doczekać kolejnej części.

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam to napięcie w powieściach, coś czuję, że ta książka bardzo mi się spodoba :) Mimo, że na dźwięk słów "thriller polityczny" raczej bym podziękował, to w połączeniu z zombie bardzo mnie ciekawi.

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawa bardzo, swoją drogą dziś już czytam drugą pozytywną recenzję tej książki, na pewno się skuszę :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie wiem czemu, ale jakoś obawiałam się tej książki i jak teraz widzę, niepotrzebnie. Nie czytałam jeszcze nic z zombie, a że fabuła brzmi całkiem, całkiem, więc czemu nie?

  OdpowiedzUsuń
 9. Muszę ją przeczytać, ale kiedy, tego nie wiem... Ogólnie zapowiada się ciekawie, a ta wizja świata zaledwie za rok, ciekawe. ;) Jak przeczytałabym w 2015 to miałabym wizje świata, który już był. ;)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 10. Absolutnie muszę przeczytać tę książkę - jestem pewna, że mi się spodoba. :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 11. Fenomenalna książka, którą uwielbiam! Oby było więcej takich! :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Jakoś zawsze mnie przerażały książki i filmy związane z apokalipsą. Jednak czuję, że tej książce nie mogę się oprzeć! :)

  OdpowiedzUsuń