my heaven of books

piątek, 23 sierpnia 2019

Bryony Pearce - "Wyspa"

Autor: Bryony Pearce
Tytuł: Wyspa
Wydawnictwo: Zielona sowa
Liczba stron: 416
Gatunek: literatura młodzieżowa

"Wyspa" opowiada o grupie nastoletnich przyjaciół: Benie, Willu, Grady'ym, Carmen oraz Lizzie. Nastolatkowie dowiadują się, że bogaty przedsiębiorca Marcus Gold wymyśla tajemniczy konkurs, w którym każdy uczestnik grupy wygra milion funtów na głowę. Pełen zagadek turniej nosi nazwę "Iron teen". Grupa nastolatków postanawia wziąć w nim udział, każdy z nich kieruje się innym powodem, ale są oni pewni jednego, że te pieniądze są wstanie diametralnie odmienić ich życie. Będąc na wyspie szybko zdają sobie sprawę, że nie będzie to lekka rozgrywka, a inne grupy są wstanie dokonać strasznych rzeczy, byleby wygrać. Każde kolejne zadanie przynosi coraz to nowsze zagrożenie... Czy uda im się przetrwać w turnieju "Iron Teen"?

Do "Wyspy" podeszłam z lekką rezerwą, spodziewając się typowej młodzieżowej lektury. Przeżyłam jednak przyjemne zaskoczenie, bo ta powieść chwilami była naprawdę brutalna, a raczej brutalne były zachowania uczestników turnieju, którzy dla pieniędzy są wstanie zrobić wszystko. Czasem zapominałam, że jest to przecież tylko grupa nastolatków... Autorka świetnie zobrazowała jak wiele dla pieniędzy są wstanie zrobić ludzie, nawet pozornie dzieci. Cieszę się, że Bryony Pearce nie szczędziła brutalności swojej powieści, przez co okazała się ona dla mnie bardziej autentyczna, a już na pewno nie określiłabym jej typową powieścią młodzieżową. Sam pomysł na "Iron teen" jest trochę oklepany ze względu na swoje podobieństwo do m.in. "Igrzysk śmierci", ale i tak mi się podobał.

Akcja w książce "Wyspa" toczy się bardzo szybko, powiedziałabym wręcz, że dynamicznie. Czytelnik od samego początku lektury zostaje wrzucony w wir wydarzeń, przez co nie ma ani chwilę na oddechu, bo od razu czuje się zaangażowany w czytaną historię. Ponadto drugą zaletą tej książki są jej bohaterowie. Świetnie ukazani, pełnokrwiści, każdy z nich posiada unikalne cechy charakteru. Autorka bardzo dobrze zobrazowała przyjaźń między nimi wszystkimi, nawet w obliczu przetrwania potrafią oni zachować zdrowy rozsądek.

"Wyspa" to bardzo dobra książka z gatunku survival, będąca naprawdę ciekawą odskocznią od rzeczywistości. Pierwsza połowa powieści bardzo mi się podobała, ale drugą przeczytałam z wypiekami na twarzy, niesamowicie ciekawa tego jakie będzie zakończenie tej historii. Z tego co udało mi się zorientować to jest jedynie pojedyncza powieść i bardzo mnie to cieszy, pomimo tego, że Bryony Pearce pozostawiła kilka niedopowiedzeń, to podoba mi się takie otwarte zakończenie pozwalające czytelnikowi na puszczenie wodza wyobraźni. Zdecydowanie polecam!
Moja ocena: 7/10

4 komentarze: