my heaven of books

poniedziałek, 1 lipca 2019

Helen Hoang - "Więcej niż pocałunek"

Autor: Helen Hoang
Tytuł: Więcej niż pocałunek
Wydawnictwo:  Muza
Liczba stron: 475
Gatunek: literatura obyczajowa, romans

Główna bohaterka powieści "Więcej niż pocałunek" to trzydziestoletnia Stella, która na co dzień w pracy jest uznaną specjalistką od ekonometrii. Jej życie zawodowe jest ustabilizowane i pozornie niczego jej nie brakuje. Jednak to tylko pozory, bowiem jej życie prywatne przedstawia się zgoła inaczej. Stella ma problemy z nawiązywaniem relacji z ludźmi, cierpi a to wszystko przez zespół Asperger'a, na który cierpi i  który znacząco utrudnia jej kontakty z otoczeniem. Kobieta czuje ogromną presję ze strony rodziców, aby w końcu poznać kogoś i założyć z nim rodzinę. Pewnego dnia Stella postanawia, że ma tego dosyć i chce naprawić swój problem. Jako chłodno myśląca analityczka postanawia zatrudnić mężczyznę do towarzystwa, który wprowadzi ją w tajniki związków i seksu... 

"Więcej niż pocałunek" to książka, która zajęła pierwsze miejsce w plebiscycie Goodreads Choice Awards 2018. Spodziewałam się więc naprawdę dobrej lektury, miałam wysokie oczekiwania, które poniekąd zostały spełnione, a poniekąd pozostał pewien niedosyt. Helen Hoang wykreowała ciekawą w swojej prostocie książkę. Jednak moim zdaniem największą jej wadą jest fakt, że brakuje tutaj wątków pobocznych. Na głównym planie jest Stella oraz Michael i tak naprawdę nic poza tym, Chwilami potrzebowałam jakiegoś "przerywniku" pomiędzy ich lekcjami, potrzebowałam obecności innych bohaterów i urozmaicenia akcji, tutaj moim zdaniem trochę tego zabrakło. Stella i Michael dosłownie skradli całą powieść.

Pomijając to jedno niedociągnięcie "Więcej niż pocałunek" to bardzo lekka książka, którą skończyłam czytać w dwa wieczory. Helen Hoang ma lekki warsztat pisarski, jej pióro jest absorbujące, a fabuła jest wciągająca. Pomimo sporej objętości, bo to prawie 500 stron, w ogóle nie odczułam tego podczas czytania, tak lekko się "sunie" po kartkach zapisanych słowami. Ze względu właśnie na wartkość akcji, prostotę stylu, jakim jest napisana ta książka, to czyni "Więcej niż pocałunek" opowieścią idealną na długie letnie wieczory. 

"Więcej niż pocałunek" to nie tylko prosta historia. To także opowieść inspirowana życiem autorki - Helen Hoang, bowiem w wieku 34 lat zdiagnozowano u niej zespół Aspergera. Można więc przypuszczać, że wszystkie fakty dotyczące życia głównej bohaterki Stelli, nie są wyssane z palca, a mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Czytelnik ma pewność, że wszystkie jej zachowania faktycznie mogą być zachowaniami osób z zespołem Aspergera.

"Więcej niż pocałunek" to dobry romans napisany przyjemnym i lekkim językiem. Nie ma tutaj górnolotnych pomysłów, ale to nadal ciekawa historia. Erotyka nie dominuje całej powieści, ale jest przedstawiona w bardzo przystępny i nieodrzucający sposób. W powieści są ukazane są różnice kulturowe, bohaterowie są z krwi i kości, a cala historia ma lekką otoczkę.
Polecam!
Moja ocena: 7/10

5 komentarzy:

  1. Czytałam i bardzo mi się ta książka podobała. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie czytuję romansów, żeby jakiś mnie skusił musi być naprawdę... no, wybitny. 7/10 to trochę mało...

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam wielką ochotę przeczytać tą ksiązkę!

    OdpowiedzUsuń