my heaven of books

poniedziałek, 7 kwietnia 2014

Danny White - Jennifer, Liam i Josh. Nieautoryzowana biografia gwiazd serii Igrzyska śmierci

Jennifer, Liam i Josh. Nieautoryzowana biografia gwiazd serii "Igrzyska śmierci" - Danny White
Autor: Danny White
Tytuł: Jennifer, Liam i Josh. Nieautoryzowana biografia gwiazd serii Igrzyska śmierci
Wydawnictwo: Feeria
Liczba stron: 228
Moja ocena: 7/10
 
Trylogia Igrzysk Śmierci autorstwa Suzanne Collins to niekwestionowany hit, seria książek, które podobają się każdemu, niezależnie od wieku czy płci. Sama Collins dzięki niej zyskała ogromny rozgłos i popularność, nic więc dziwnego, że wytwórnie filmowe szybko upomniały się o ekranizację. 

Zazwyczaj nie czytam biografii, bo po prostu mnie nie ciekawią. Jednak, gdy zauważyłam w zapowiedziach wydawniczych, iż gwiazdy "Igrzysk śmierci" doczekają się swojej - wiedziałam, że muszę ją przeczytać, nie zważając na swoje literackie upodobania. Powód jest prosty - uwielbiam tę trylogię, nie tylko w wersji papierowej, ale również w filmowej. 

Adaptacje filmowe często są rozczarowujące i to nie ulega wątpliwości. Owszem, nie zaprzeczam, są i udane, ale moje doświadczenia mówią inaczej. Gdy pierwszy raz dowiedziałam się o tym, iż genialne "Igrzyska śmierci" zostaną przeniesione na duży ekran byłam jednocześnie podekscytowana i pełna złych przeczuć. Bałam się, że dobór aktorów będzie nieodpowiedni, że nie odegrają tak świetnych postaci, jakimi są Katniss, Peta, Gale czy Haymitch. Tak to już ze mną jest, za bardzo przywiązuje się do literackich bohaterów. Moje obawy na szczęście okazały się całkowicie bezpodstawne.

W końcu padł wybór. Jennifer Lawrence zagra Katniss Everdeen, Liam Hemsworth Gale'a Hawthorne'a i Josh Hutcherson Peetę Mellarka. Oczywiście nie każdy z fanów był zadowolony z tego wyboru. Ja byłam jedną z nich. Młodzi aktorzy udowodnili, że nikt nie zagra tych ról lepiej niż oni. W filmie spisali się wyśmienicie, w chwili, gdy ujrzałam ich na ekranie, wszelkie moje początkowe obiekcje, zniknęły.

"Jennifer, Liam i Josh (...)" to w moim odczuciu biografia idealna. Autor bardzo lekko, w sposób przystępny przekazuje informacje o aktorach, nie będąc przy tym nachalnym. Przyswojenie najprostszych faktów w życia gwiazd nie okazało się dla mnie żadną trudnością. Danny White idealnie połączył życiorysy każdego z nich, tworząc niezwykle spójną całość, której lektura mknie bardzo szybko i przyjemnie. White ciekawie i prosto przedstawił dzieciństwo, dorastanie i karierę młodych gwiazd. Język jest raczej nieskomplikowany, więc nawet osoba, ktora nie przepada za biografiami, będzie potrafiła odnaleźć się w tym dziele. Ponadto to świetne uzupełnienie swojej wiedzy nie tylko o samych aktorach, ale także i o trylogii, ponieważ znajdują się tutaj liczne nawiązania i ciekawostki o niej.

Dodatkową atrakcją tej biografii są zdjęcia aktorów z różnych okresów ich dorastania, począwszy od czasów szkolnych, a skończywszy na czerwonym dywanie.

"Jennifer, Liam i Josh(...)" to nieautoryzowana biografia trzech aktorów: Jennifer Lawrence, Liam'a Hemsworth'a i Josh'a Hutcherson'a. Młodzi zyskali statusy gwiazd i międzynarodową sławę za sprawą wystąpienia w ekranizacji "Igrzysk śmierci". Uważam, że dla fanów tej trylogii ta pozycja jest obowiązkowa!

6 komentarzy:

 1. Mam nadzieję, ze gdzieś ja dorwę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie podoba mi się to, że owa biografia jest nieautoryzowana - wolałabym przeczytać coś, pod czym podpisują się ci aktorzy. Chwilowo spasuję.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja także podpisuję się (po części) pod wypowiedzią Tirindeth. Wolałabym, żeby były to informacje pewne, pod którymi autorzy się podpisują.
  Z drugiej jednak strony i tak nie jestem jakąś specjalną fanką "Igrzysk Śmierci", pewnie jestem nawet jedną z niewielu osób, które wolą "Niezgodną".
  Może kiedyś po nią sięgnę, ale na razie podziękuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. To nie dla mnie pozycja. Raczej dla fanów IŚ ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Zazwyczaj nie czytam biografii gwiazd, ale na tę bym się skusiła, głównie ze względu na to, że jestem wielką fanką Igrzysk :

  OdpowiedzUsuń
 6. Z reguły nie czytam biografii "gwiazd", więc to książka raczej nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń