my heaven of books

sobota, 8 marca 2014

Sylvia Day - Żar nocy

Żar nocy - Sylvia June DayAutor: Sylvia Day
Tytuł: Żar nocy
Wydawnictwo: Akurat
Liczba stron: 315
Moja ocena: 6/10
Sylvia Day jest autorką ponad dwudziestu książek, wydawanych w ponad czterdziestu krajach. Pisarce międzynarodową sławę przyniosła seria "Dotyk Crossa". Jej kolejny cykl powieściowy "Strażnicy Snów" zapoczątkowany "Rozkoszami nocy" ukazuje się w Polsce nakładem Wydawnictwa Akurat. 

Jakiś czas temu miałam okazję zapoznać się z pierwszym tomem nowej serii Sylvii Day i książka ta zostawiła mnie zadowoloną, a jednocześnie trochę rozczarowaną. Odniosłam wtedy wrażenie, jakby autorka nie do końca pokazywała na co ją stać, dlatego, gdy tylko ukazała się druga część pt. "Żar nocy" wiedziałam, że muszę się przekonać, czy pisarce udało się lepiej przedstawić swoją obiecującą koncepcję.

"Strażnicy Snów" to jedna z tych serii, w których każdy kolejny tom jest osadzony w podobnych realiach, ale z innymi bohaterami w roli głównej. W "Rozkoszach nocy" to Aidan Cross i Lyssa Bates byli głównymi postaciami, natomiast w "Żarze nocy" to Connor Bruce i Stacey Daniels wiodą prym. To klasyczny przypadek zamiany ról bohaterów z pierwszoplanowych na drugoplanowych. Bardzo lubię ten celowy zabieg ze strony pisarek, bowiem według mnie mogą się wtedy one bardziej wykazać. Mogą nieskończenie rozwijać inne pomysły, tworzyć lepsze osobowości.

Najpierw kilka zdań o fabule. Stacey Daniels czytelnicy mogli poznać w poprzedniej części, ale to tutaj mają okazję obserwować, jak rozkwita. To samotna, zapracowana kobieta, która nie ma czasu na własne przyjemności, jednak to się odmienia, gdy na progu jej mieszkania staje wyjątkowy, nieziemsko przystojny mężczyzna imieniem Connor Bruce. Oboje od razu przypadają sobie do gustu, ale czy taki związek jak ich jest w ogóle możliwy? Są z innych światów, a na drodze do swojego szczęścia będą musieli stawić czoła niebezpieczeństwu...

Jak napisałam wcześniej, pod względem fabuły druga część spodobała mi się bardziej. Nie chodzi tutaj wcale o element fantastyczny, ponieważ i on pozostawia dużo do życzenia i nie oszukujmy się - nie jest wykonany idealnie. Opisy Zmierzchu są rażąco ubogie, sami Strażnicy nie wykazują jakichś większych oznak, że pochodzą z innego świata. W zasadzie zachowują się... ludzko, a oczekiwałabym po nich większych różnić w stosunku do ludzi. Szkoda, że autorka nie bardzo rozbudowała swoją fantastyczną rzeczywistość, jednak wiem, że to nie jest tego rodzaju książka. Ostatecznie "Żar nocy" to przyjemna lektura zaliczająca się do tych powieści mało ambitnych, więc siłą rzeczy nie należy, a nawet nie można mieć w stosunku do niej zbyt wygórowanych oczekiwać. Na element fantastyczny trzeba po prostu przymknąć oko i zadowolić się całą resztą, ponieważ Sylvii Day naprawdę wyśmienicie wychodzą inne, zmysłowe opisy.

"Żar nocy" to przyjemna książka, którą bez problemu da się przeczytać w kilka godzin, a to za sprawą lekkiego i niezwykle przystępnego warsztatu Sylvii Day. Serię tą polecam wielbicielom powieści erotycznych i fanom autorki.

WYZWANIA: CZYTAM FANTASTYKĘ 2014.

10 komentarzy:

 1. Bardziej podobała mi się pierwsza część. W tej podobało mi się to, że autorka skupiła się głównie na świecie fantasy, a mniej na scenach erotycznych.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam tylko jedną powieść erotyczną i jakoś niezbyt mnie zachwyciła... może, może ta książka odmieniła by moje zdanie?

  OdpowiedzUsuń
 3. Spodobała mi się pierwsza część, więc po tę też sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie jestem fanką erotyków, a poza tym nie chcę czytać kiepskiego wątku fantastycznego, dlatego podziękuję za Sylvię Day :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Crossa czytałam, więc może i te książki...

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie przekonują mnie erotyki pisane na fali mody Greyem, więc podziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Osobiście bardziej podobała mi się pierwsza część tej serii. ,,Żar nocy'' był nawet dość ciekawy, ale bez większych zachwytów, dlatego zastanawiam się, czy w ogóle sięgnąć po trzeci tom.

  OdpowiedzUsuń
 8. Pisałam już gdzieś, że była przecena w Tesco na tę książkę! Za jedyne 12.90, a ja gapa nie kupiłam -.- Szkoda, gdyż miło by było mieć ją u siebie! :)
  Pozdrawiam Natalia Z :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Do powieści erotycznych czuję awersję, jednak tej serii jestem skłonna dać szansę.

  OdpowiedzUsuń