my heaven of books

środa, 20 listopada 2013

Abigail Gibbs - Mroczna bohaterka. Kolacja z wampirem

Mroczna Bohaterka. Kolacja z wampirem - Abigail Anna GibbsAutor: Abigail Gibbs
Tytuł: Mroczna bohaterka. Kolacja z wampirem
Wydawnictwo: Muza S.A
Liczba stron: 558
Moja ocena: 7/10

"Mroczna bohaterka. Kolacja z wampirem" to książka, o której słyszałam na długo przed jej polską premierą. To powieść, o której mówi się, iż jest angielską odpowiedzią na amerykańską sagę Zmierzch. I w tej chwili w umyśle czytelnika pojawia się bezbarwna, niezdarna Bella Swan oraz świecący się, będący wampirem Edward Cullen, czyli jedne z najgorszych kreacji literackich dziejów. Gwoździem do trumny jest dyskusyjność warsztatu pisarskiego Stephenie Meyer. Na szczęście dzieło Abigail Gibbs reprezentuje sobą coś innego, poniekąd świeżego, nawet jeśli bardzo wiele zostało już powiedziane o tych istotach.

Przenosimy się do Londynu, gdzie życie wiedzie zwyczajna siedemnastolatka imieniem Violet Lee. Pech chciał, że znalazła się ona w nieodpowiednim miejscu, w nieodpowiednim czasie, bowiem została ona świadkiem makabrycznych wydarzeń na Trafalgar Square. Dziewczyna wkracza w świat, który do tej pory był jej całkowicie obcy i którego nawet istnienia nie podejrzewała. Staje się pionkiem w wielkiej machinie wampirzego społeczeństwa. Zakładnikiem, przed którym nie stoi cały wachlarz wyborów.

Violet zamieszkuje w pełnym przepychu wampirzym dworku, otoczonym ciemnym lasem. Klimat iście tajemniczy i przerażający, czyli idealnie pasujący do wampirów. Poznaje zwyczaje krwiopijców, a nawet się z nimi zaprzyjaźnia. Szybko odkrywa też, iż świat ten jest dla niej pociągający i straszny równocześnie. W tym nowym miejscu odnajduje miłość, której się tam nie spodziewała, zaczyna bowiem żywić uczucia do nieobliczalnego, aroganckiego i irytującego Kaspara. Ich początkowa niechęć przeradza się we wzajemną fascynację. Jednak, gdy nadejdzie czas, Violet będzie musiała podjąć decyzję, która zaważy na jej dalszej przyszłości.

Abigail Gibbs swojej historii zapewniła mocne, zapadające w pamięć wprowadzenie, tym samym pokazując od razu, iż nie zamierza robić ze swoich wampirów słodkich maskotek ani wampirzych karykatur. Mój mózg chyba nie wytrzymałby kolejnej dawki świecących się krwiopijców. Samo sięgnięcie po ten wątek nie znaczy od razu, iż nie będzie on reprezentował sobą czegoś nowego, a sposób w jaki autorka je ukazała jest nad wyraz dobry, inny. U Gibbs są one niezwykle groźne, żądne krwi i co najważniejsze - posiadają swój własny polityczny światek. Mają swojego Króla, swoją radę i oczywiście wampirze społeczeństwo, wszystko to razem wzięte tworzy Zjednoczone Królestwo. Brzmi ciekawie, prawda? Czytanie o tym jest jeszcze lepsze.

Historia autorki tego dzieła może posłużyć za przykład aspirującym młodym pisarkom pragnącym wydać swoje dzieło, bowiem Abigail Gibbs zaczęła publikować swoją książkę w Internecie. Warto dodać, że miała wtedy zaledwie piętnaście lat. Pisarki z pogranicza young adult mogą pozazdrościć jej warsztatu pisarskiego, który może jeszcze nie jest "wyrobiony", ale wszystko przyjdzie z czasem. Przede wszystkim Gibbs pisze plastycznie, umie w ciekawy sposób poprowadzić fabułę i sprawić, iż czytelnik nie będzie mógł się od lektury oderwać. Dodatkowym plusem jest oczywiście kreacja bohaterów. Główna bohaterka to przebojowa, pyskata, chwilami straszliwie irytująca nastolatka. Jej częsty płacz okazał się dla mnie nie do zniesienia, można to jednak usprawiedliwić jej kiepską sytuacją. W ostatecznym rozrachunku zyskała moją sympatię. Z kolei męska postać, do której można wzdychać to Kaspar. Powinniście jednak uważać, bo on zdecydowanie równie niebezpieczny jak przystojny. Na początku całkowicie mnie od siebie odrzucił. To takie połączenie mojego aroganckiego ideału jakim jest Jace ("Dary Anioła") z kimś o nutkę ostrzejszym niż on. Bo Kaspar zdecydowanie jest bardziej nieobliczalny i pełen sprzeczności. Czuję pewien niedosyt odnośnie bohaterów drugoplanowych, którzy zostali potraktowani po macoszemu. Liczę na to, iż ulegnie to zmianie w kolejnej części, która jest już zapowiedziana na 2014 rok.

"Mroczna bohaterka" nie jest powieścią idealną. Miałam z nią małe upadki, po których następowały wzloty. Początkowo nie udzielił mi się mroczny klimat tego dzieła, jednak druga połowa książki była po prostu oszałamiająca. Dosłownie nie mogłam się od niej oderwać, głodna kolejnych wydarzeń. "Mroczna bohaterka" obfituje w nieprzewidywalność, krwawe sceny oraz nowe spojrzenie na wampirzą społeczność. Powiedziałabym raczej, że jest w prowokujący sposób dobra. Tutaj nie ma cukierkowej historii miłości. Gibbs sprawnie potrafi operować emocjami czytelnika, a zderzenie światów: wampirzego i ludzkiego ukazuje w interesujący sposób. Uważam, iż każdy fan paranormal romance powinien się z nią zapoznać, a także osoby głodne nowych wrażeń. Polecam!

CZYTAM FANTASTYKĘPARANORMAL ROMANCE. 

20 komentarzy:

 1. Obiecuję, że się za nią rozejrzę ;)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 2. Widziałam tę książkę na półce w księgarni, przeczytałam opis i stwierdziłam, że ją sobie odpuszczę. Śmieszą mnie teksty typu: "odpowiedź na (coś tam)". Temat wampirów uważam za przereklamowany. Poza tym, opis tych krwiopijców przypomina mi trochę ten z Underworlda. Mam rację? Kolejna sprawa, w życiu nie zniosłabym czytania o beczącej nastolatce...:P Tak więc, raczej nie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem bardzo ciekawa tej ksiażki

  OdpowiedzUsuń
 4. Będę na nią polować ;) Wprawdzie sądziłam, że wampiry mi się przejadły, ale po kolejnej recenzji mój apetyt rośnie i chętnie zapoznam się z historią Violet.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wampiry ostatnimi czasy nie są głównym tematem książek które czytam, ale o tej pozycji słyszałam dużo pozytywnych opinii, a Twoja recenzja tylko podsyciła mój apetyt na tę książkę :D Również uwielbiam "Dary Anioła", a Jace'a w szczególności, więc sądzę, że i postacie z tej lektury przypadną mi do gustu :) Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Planuje przeczytać, książka idealnie pasuje w moje gusty, lubię wampiry i podobną tematykę więc mam nadzieję, że spodoba mi się :)
  Niko.

  OdpowiedzUsuń
 7. Na razie się nie skuszę, lecz nie mówię jeszcze ostatecznego nie.

  OdpowiedzUsuń
 8. A ja się skuszę, i bardzo chętnie poszperam w necie za egzemplarzem.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mi podobała się od początku do końca :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie... chyba sobie odpuszczę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam już recenzje o tej książce i niestety sobie odpuszczę, mam przesyt książkowych wampirów :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Słyszałam, że ona na Wattpadzie wypłynęła, dobiła chyba do 17 milionów wyświetleń - masakra ;) Mam wielką ochotę sprawdzić co i jak :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Lubie takie książki, więc.. chętnie :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak sobie pomyślę, ile autorka ma lat i jak wielki sukces już odniosła... Zazdroszczę! Jestem naprawdę ciekawa tej książki, lecz wiem, że i tak jest 1% że zaspokoję swą ciekawość. Mam dość wampirów.

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo mi się ta książka spodobała i jestem w szoku, że autorka napisała ją w wieku czternastu lat. Ma dziewczyna talent i już. Teraz nie mogę się doczekać kontynuacji. Mam nadzieję, że będzie trzymać równie dobry a może nawet i lepszy poziom.

  OdpowiedzUsuń
 16. Z jednej strony książka mnie intryguje, a z drugiej nie mam na nią zbyt wielkiej ochoty, bo tych wampirów jest już naprawdę za dużo. Recenzja zachęca, także zastanowię się jeszcze;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Jeśli gdzieś natrafię na "Mroczna bohaterkę" to chętnie ją przeczytam - myślę, że będzie idealna w roli lekkiej lektury na zimowy wieczór. ;)

  OdpowiedzUsuń
 18. Widziałam wczoraj w empiku, ale nie kupiłam, ale teraz żałuję...

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 19. Hm.. czytałam wiele negatywnych recenzji tej książki, ale Twoje słowa mnie zachęciły. Pewnie gdy nadarzy się okazja przeczytam, ale nie wydaję mi się, bym specjalnie jej szukała :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Brzmi ciekawie, od teraz mam ją w planach, ale musi jeszcze poczekać, bo tych planów ma dużo :)
  xo, A

  OdpowiedzUsuń