my heaven of books

środa, 1 lipca 2015

Rae Carson - Dziewczyna ognia i cierni

 Autor: Rae Carson Tytuł: Dziewczyna ognia i cierni Wydawnictwo: Albatros Liczba stron: 415

ZOSTAŁA WYBRANA I WŁAŚNIE NADSZEDŁ JEJ CZAS

Księżniczka Elisa w dniu swoich szesnastych urodzin ma wyjść za mąż za mężczyznę, którego nigdy wcześniej nie spotkała. Gdy już to się staje, wyjeżdża ze swojego rodzinnego kraju na kompletnie obce jej ziemie. Ziemie, na których nikogo nie zna i na których ma wielu wrogów... Osób, które zazdroszczą jej wielkiego daru, który otrzymała, Elisa bowiem nosi w sobie Boski Kamień. Raz na cztery pokolenia jedna osoba zostaje nim obdarowana. Czy księżniczce uda się pokonać nieprzyjaciół i dopełnić swojego przeznaczenia?

"Dziewczyna ognia i cierni" to pierwszy tom Trylogii ognia i cierni autorstwa Rae Carson. Powiem szczerze, że naprawdę wiązałam z tą serią duże nadzieje, bo po prostu uwielbiam takie klimaty. Bardzo lubię, gdy autorki zabierają się za pisanie książek "od podstaw", czyli od stworzenia własnego świata (co jest bardzo trudnym zadaniem). Świata, który przecież musi zostać dobrze przedstawiony i opisany. Jesteście ciekawi, czy Rae Carson to się udało? Cóż, moim zdaniem dosyć średnio. Oczekiwałam jednak trochę więcej. Królestwa wykreowane przez tą pisarkę bowiem zostały opisane dosyć... powiedziałabym ubogo. Autorka nie poświęciła wiele czasu na informacje o rodzinnym kraju głównej bohaterki, księżniczki Elisy, a szkoda, bo to byłoby naprawdę coś interesującego i spowodowałoby, że moja ocena byłaby znacznie wyższa. Nie mogłam sobie nijak wyobrazić Orovalle, bo opisy były zbyt skąpe, podobnie ma się sprawa z miejscem zamieszkania jej małżonka, Alejandra. Oprócz wzmianek, że jest to pustynia, nie dopatrzyłam się większej ilości szczegółów. Wiem, że nie każdemu może to przeszkadzać i jest to kwestia czysto subiektywna. Ja lubię (oczywiście ciekawe) rozległe opisy miejsc i przyrody, bo one tylko pobudzają do działania moją wyobraźnię.

Rae Carson zawiodła w opisach, natomiast sprawiła się świetnie w innych kwestiach. Bardzo przypadł mi do gustu pomysł na fabułę "Dziewczyny ognia i cierni". W ogóle cała koncepcja zostania wybranym przez Boga i obdarowaniem kilkunastu wybrańców Boskim Kamieniem jest strzałem w dziesiątkę. Z niczym takim nie spotkałam się jeszcze w żadnych książkach, więc to tylko potęgowało moje zaskoczenie i podziw. Jeśli chodzi o bohaterów... też zostali świetnie przedstawieni. Najbardziej oczywiście księżniczka Elisa. Pamiętam, że na początku lektury niesamowicie mnie irytowała. Użalała się i rozpaczała nad sobą, jaka to ona jest gruba, po czym jeszcze więcej jadła. Całe szczęście, że wraz z postępem czytania obserwowałam jej przemianę. Przemianę, która okazała się naprawdę duża. Najpierw otyła, niepewna siebie młoda dziewczyna z dużą odpowiedzialnością i brzemieniem w postaci Boskiego Kamienia, a później pewna siebie kobieta, która jest gotowa na to, aby zostać królową. Jeśli chodzi o postacie drugoplanowe to polubiłam silną i odważną Cosme, która bardzo często ukrywała swoje prawdziwe uczucia przed światem. 

"Dziewczyna ognia i cierni" to bardzo dobra książka, zważywszy na to, iż jest to pisarski debiut Rae Carson. Oczywiście nie udało jej się uniknąć kilku mankamentów, jak wcześniej wspomniane przeze mnie ubogie opisy albo zbyt wolne tempo akcji. Uważam jednak, że jak na pierwszą powieść z niełatwego gatunku fantastyki autorka spisała się naprawdę dobrze. Fabuła została dobrze przemyślana, bohaterowie wzbudzali sympatię, a czasami złość, akcja głównie toczyła się w sposób dynamiczny, czasami trochę zwalniała i powodowała u mnie nudę. Trylogia ognia i cierni rozpoczęła się ciekawie i obiecująco, trzymam kciuki za to, aby kolejne tomy były jeszcze lepsze. Polecam!
Moja ocena: 7/10

WYZWANIA: CZYTAM FANTASTYKĘ 2015.

15 komentarzy:

 1. Ta książka mogłaby mi się spodobać. Chciałabym ją przeczytać, bo lubię fantastykę i pomysł na tę powieść wydaje mi się interesujący, jednakże nie wiem, kiedy pozycja ta trafi do moich rąk... ^_^

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubie dobre debiuty, a pomysł na fabułę jest naprawdę świetny. Jak tylko będę miała okazje, to na pewno przeczytam :).

  OdpowiedzUsuń
 3. Rzadko się zdarza, żeby debiut pozbawiony był wad, tak więc na małe mankamenty zawsze można przymknąć oko ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że jest mało opisów, bo podobnie, jak ty ja też je uwielbiam. O wiele łatwiej jest sobie wszystko wyobrazić i bardziej się wczuć.
  Jednak myślę, że mimo wszystko sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zaciekawiła mnie ta książka :) Może się na nią skuszę :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Myślę, że się nie skuszę. Jak napisałaś autorka ma ubogie opisy, które dla mnie są bardzo ważne. Bez nich nie potrafię sobie tak dokładnie wszystkiego wyobrazić, a bez tego ani rusz :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że mimo tych kilku mankamentów skuszę się na tę książkę, wydaje się być w moim guście.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem ciekawa jej kolejnych książek, nieźle jak na debiutantkę.

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka grzecznie czeka na moim czytniku ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Znalazłam twój blog przez przypadek. Ale na pewno będę tu jeszcze wracać, bo bardzo mi się podoba :) Co do książki to od dawna mam ochotę ją przeczytać :) Zapraszam do mnie moje-spojrzenie-na-kulture.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie słyszałam o tej serii, ale podejrzewam, że mogłaby mi się spodobać! :D

  OdpowiedzUsuń
 12. Również pokładałam spore nadzieje w serii autorki, nie miałam jeszcze okazji czytać, ale liczyłam, że kreacja świata będzie co najmniej dokładna, dzięki czemu łatwiej wczuję się w sytuacje bohaterów. Jednak jako debiut zawsze trzeba trochę wybaczać autorom.

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Też bardzo lubię, gdy świat tworzony jest od podstaw. Skoro w tej powieści zostało zrobione to średnio to podziękuję. No i do tego krótkie opisanie przestrzeni, by mnie zirytowało.

  OdpowiedzUsuń
 14. Po tylu pozytywnych opiniach muszę dopaść tę książkę :))

  OdpowiedzUsuń