my heaven of books

niedziela, 19 lipca 2015

Diana Gabaldon - Podróżniczka

Autor: Diana Gabaldon Tytuł: Podróżniczka Wydawnictwo: Świat Książki Liczba stron: 951

Cykl Diany Gabaldon opowiadający o Claire Randall podróżującej w czasie zyskał ogromną popularność. Oryginalnie zaczął on być wydawany w latach dziewięćdziesiątych, ale za sprawą serialu, który prawie rok temu miał swoją premierę i powstał właśnie na podstawie tej serii - wznowienia wydań podjęło się wydawnictwo Świat Książki. Na całe szczęście, ponieważ - co tu dużo mówić - trzeba samemu przekonać się na własnej skórze, co jest tak wyjątkowego w tych książkach. One nie tylko sprawiają, że czytelnik czuje się, jakby żywcem się przeniósł do XVIII-wiecznej Szkocji, ale także i podnoszą na duchu wiarę w prawdziwą miłość. Claire i Jamie z pewnością taką mają... Zapraszam do przeczytania mojej recenzji trzeciego tomu tego cyklu - "Podróżniczki".

Jest rok 1746, tuż po bitwie pod Culloden w Szkocji, gdzie Anglicy pokonali Szkotów. Jednym z przegranych jest Jamie Fraser, którego przyszłe życie nie jawi się w kolorowych barwach, może on bowiem zostać stracony lub sprzedany do pracy jako niewolnik

Równocześnie mamy rok 1968, gdzie Claire Randall za wszelką cenę chce się dowiedzieć, czy jej pozostawiony w przeszłości mąż przeżył tragiczną w ofiarach bitwę pod Culloden. Aby to zrobić będzie musiała wybrać - czy zostać ze swoją córką, czy ponownie wybrać się do XVIII-wiecznej Szkocji... Jaki wybór podejmie Claire?

Wiele osób i w tym również fanów twórczości Diany Gabaldon (tak jak ja) pisało, że to właśnie "Podróżniczka" jest najlepszym tomem tej serii. Według mnie najlepszą częścią z tych trzech jest "Obca", czyli prequel. Nie wiem, czy to zasługa tego, że jest to wprowadzenie do całej pięknej i bajecznej historii Claire i Jamie'ego, dosłownie oderwanej z czasu, czy tego, że jest on po prostu znacznie krótszy. Jednak jeśli autorce nadal nie brakuje pomysłów, a uwierzcie mi, że po lekturze "Podróżniczki" nie mam co do tego żadnych wątpliwości - to oczywiście powinna z nich korzystać do woli, ponieważ wierni fani (w tym ja) i tak przebrną przez te trudniejsze momenty. Odnośnie pomysłowości - to zdecydowanie największa zaleta tego cyklu. Na początku, zanim jeszcze się z nim zapoznałam po cichu myślałam, że zapewne będzie to jakaś wyświechtana i schematyczna historia, nic specjalnego. Całe szczęście, że spotkało mnie przyjemne rozczarowanie. Claire i Jamie zachwycają, co tu dużo pisać... Sprawiają, że czytelniczki, które w duchu są romantyczkami, aż piszczą z zachwytu. W końcu kto by nie chciał poznać swojej bratniej duszy.

Gdybym napisała, że przez całą "Podróżniczkę" przebrnęłam lekko, kompletnie bez żadnych oporów i uczucia znużenia, to bym oczywiście skłamała. W przypadku tak grubej książki, która liczy sobie prawie tysiąc stron, nie da się uniknąć nudy. I gdy przystąpiłam do lektury trzeciego tomu cyklu Diany Gabaldon świetnie zdawałam sobie z tego sprawę. Jednak to nie zmienia faktu, że chwilami naprawdę ciężko szło mi czytanie i za nic nie chciałam wracać do tej powieści. Na takie "trudne" momenty jest jedna rada - odpocząć od danego dzieła i zacząć czytać inne, tylko po to, aby później znowu powrócić do tego pierwszego. Czytanie książki, a raczej jej "męczenie" nie wyjdzie nikomu na dobre, a już na pewno nie sprawi, że czytelnik odbierze dzieło w pozytywny sposób. Ja właśnie tak zrobiłam z "Podróżniczką", ponieważ co tu dużo mówić - niektóre momenty naprawdę były nużące, akcja stała w miejscu i generalnie nie działo się nic ciekawego. Byłabym zdziwiona, gdyby Dianie Gabaldon udało się uniknąć takich chwil... 

"Podróżniczka" nadal zachwyca talentem pisarskim Diany Gabaldon, która wciąga czytelnika w barwny świat XVIII-wiecznej Szkocji. Sama książka byłaby o wiele lepsza, gdyby pisarka skróciła ją o jakieś dwieście stron, ponieważ przez niektóre momenty było mi naprawdę ciężko przebrnąć. Mimo to, uważam, że autorka spisała się świetnie w swoim zadaniu i fabuła trzeciego tomu nadal jest pomysłowa i nie brak w niej dynamicznej akcji. Jeśli chodzi o emocje - ich również nie zabraknie. Szczególnie mam tutaj namyśli jeden moment, który bardzo mnie wzruszył i spowodował szybsze bicie serca. Przede mną "Jesienne werble"... A Was zachęcam do przekonania się na własnej skórze, co jest tak wyjątkowego w "Obcej".
Moja ocena: 7/10

13 komentarzy:

 1. Widziałem książkę kilka razy w księgarniach, ale nawet nie przeczytałem ich opisu... Matko Boska! Po opisie już mogę stwierdzić, że kocham ten cykl! Muszę go koniecznie przeczytać! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja nadal poluję na pierwszy tom, nie mam pojęcia z czym to się je i czy mi się spodoba ta seria, ale muszę spróbować :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Muszę wreszcie przeczytać pierwszy tom :)
  Ale zapowiada się ciekawie ;)

  http://blog--ksiazkoholiczki.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Gdzieś mi ta książka przemknęła... Chyba będę musiała poszukać :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Raczej nie dla mnie. Wow, ile ma stron!

  OdpowiedzUsuń
 6. Wow, niezłe tomiszcze, nie ma co. Tyle (łącznie) stron miały moje podręczniki do historii na rozszerzeniu... A ta książka jest o wiele ciekawsza. Muszę zapisać sobie tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 7. Na takie grube tomisko raczej nie znajdę czasu, a tych nużących momentów mogłabym nie przetrawić, gdyż nie lubię męczyć się z czytaniem :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja muszę dorwać pierwszy tom. ;D Ale seria ta, coś czuję, że bardzo mi się spodoba. :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciągle czytam "Obcą", obejrzałam całego "Outlandera" i kocham i książkę, i serial i chcę więcej, więcej, więcej! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest na szczęście więcej, bo już 8 książek, ta ostatnia ma być jesienią po polsku wreszcie :)

   Usuń
  2. Taak, czekam z niecierpliwością. Ale póki co przede mną 4 część. :))

   Usuń
 10. Może kiedyś przeczytam :)

  http://miedzy--stronami.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń