my heaven of books

środa, 22 stycznia 2014

Carrie Jones - Zniewolenie

Zniewolenie - Carrie Jones

Autor: Carrie Jones
Tytuł: Pragnienie
Wydawnictwo: Bukowy las
Liczba stron: 308
Moja ocena: 7/10

W "Zniewoleniu" Jones kontynuuje swoją fascynującą, przepełnioną magią opowieść rozpoczętą "Pragnieniem". Bez zahamowań czerpie potencjał z wątku piksów, który umiejętnie łączy z romansem. Jeśli pierwsza część skradła Wasze serca, to druga tym bardziej przyprawi Was o szybsze bicie serca!

W Bedford chwilowo zapanował spokój. Główna bohaterka wraz ze swoimi przyjaciółmi uwięziła żądne krwi piksy w magicznym domu. Jednak ich przewaga trwa krótko, bowiem ośnieżone miasteczko w stanie Maine przyciąga dwóch, głodnych władzy królów piksów. Oboje choć diametralnie różni, pragną tego samego, czyli księżniczki Zary...

To w "Zniewoleniu" Jones pokazała, jak dobry ma warsztat pisarski. Odniosłam wrażenie, jakoby pierwsza część była zaledwie namiastką, wstępem do całej serii, przedsmakiem tego, co czeka nas w kolejnych tomach. To w kontynuacji czają się największe niebezpieczeństwa czyhające na naszych bohaterów. Tytuł jest całkowicie adekwatny do treści książki. To, co miałam okazję przeczytać było zniewalające, sama lektura zajęła mi kilka przyjemnych i relaksujących godzin, podczas których razem z Zarą przeżywałam jej wewnętrzne rozterki i coraz bardziej piętrzące się problemy.

W książce tej więcej dowiadujemy się nieco więcej o Lśniących, którzy koncepcja jest jedną z najistotniejszych w całej serii. Mimo to odnoszę wrażenie, że ich wątek został zaledwie zarysowany. Nie czuję się tym usatysfakcjonowała, przede mną kolejne części, więc mam nadzieję, że więcej sekretów ujrzy światło dzienne. Dodatkowo, co dla mnie okazało się ogromnym plusem, który zaważył na końcowej ocenie tej powieści jest wprowadzenie wątku mitologii skandynawskiej. To, w połączeniu ze świetnie zarysowaną koncepcją piksów sprawiło, że oderwanie się od lektury było praktycznie niemożliwe.

Akcja w "Zniewoleniu" jest błyskawiczna, a przy tym wciąż wciągająca i płynna, jej konstrukcja jest strzałem w dziesiątkę. Charakteryzuje ją dynamizm, więc nie sposób jest się nudzić przy lekturze. Fabuła jest wciągająca, a sama Jones w bardzo dużym stopniu bazuje na napięciu czytelnika, co wychodzi jej ani źle, ani dobrze. Powiedzmy, że z każdą kolejną częścią jej warsztat pisarski zyskuje w moich oczach.

Dokładnie o takiej kontynuacji myślałam, gdy zaczynałam drugą część serii Pragnienie. Carrie Jones wysoko postawiła poprzeczkę, mam wrażenie, iż będzie to jeden z tych cyklów, których każdy kolejny tom okazuje się lepszy od pierwszego. "Zniewolenie" jest lekturą lekką, przyjemną i nieskomplikowaną. I choć książka ta nie zmieniła mojego świata - jest warta przeczytania. Sama już nie mogę się doczekać, gdy sięgnę po "Oczarowanie"!

WYZWANIA: CZYTAM FANTASTYKĘ.

8 komentarzy:

 1. Chociaż nie jest wygórowana, to zasugeruję się tym, że warto ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam nieco inne odczucia - bardziej podobał mi się tom I, chociaż różnica między "Pragnieniem" a "Zniewoleniem" nie jest bardzo widoczna ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytam fantastykę. O tej pozycji jeszcze nie słyszałam. Zapisałam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ojej! Nie słyszałam o tej książce -.-
  Muszę to nadrobić skoro aż tak Ci przypadła do gustu!
  Fajnie że o niej napisałaś! :)
  Pozdrawiam
  http://natalax3recenzje.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak się skuszę na pierwszą część to zabiorę się i za tą.

  OdpowiedzUsuń
 6. Mimo wszystko, odpuszczę sobie ta serie. Za dużo mam niedokończonych, żeby zaczynać kolejne. :D

  po-uszy-w-ksiazkach.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. oo zachęcająco to brzmi!! Będę na nią polować :D
  Zapraszam do Nas na moją recenzję "Wizje.." :)

  OdpowiedzUsuń