my heaven of books

środa, 10 grudnia 2014

Cecelia Ahern - Love, Rosie

Autor: Cecelia Ahern Tytuł: Love, Rosie Wydawnictwo: Akurat Liczba stron: 510

"Love, Rosie" (tytuł oryginalny to "Na końcu tęczy") to książka autorstwa Cecelii Ahern ( "PS kocham cię"). Z pewnością o tej książce jeszcze dużo usłyszycie, ponieważ niedawno ukazała się jej ekranizacja w gwiazdorskiej obsadzie. Wcale się temu nie dziwię. "Love, Rosie" to jedna z tych niesamowitych urzekających historii, przy których czas płynie nieubłaganie szybko. Nie pozostaje Wam nic innego, jak usiąść w te zimne dni, z kubkiem gorącej herbaty i oddać się absorbującej lekturze.

Alex i Rosie znają się od dzieciństwa i są praktycznie nierozłączni. Inni ludzie przyglądają się im ze zdziwieniem - w końcu czy to możliwe, aby chłopak i dziewczyna stworzyli przyjaźń? Nie taką zwyczajną, ale silną więź do końca życia. Pewnego dnia jednak Alex wyprowadza się z pięknej Irlandii do Dublina i zostawia swoją najlepszą przyjaciółkę. Rozłąka dla dwóch osób, które potrafiły spędzać ze sobą każdą minutę swojego życia jest czymś niewyobrażalnie trudnym. Czy ich związek przetrwa próbę czasu i mieszkania na innych kontynentach?

"Love, Rosie" to tak naprawdę książka o życiu. O rodzinie, o przyjaźni, o miłości. To prawdziwy misz-masz doświadczeń każdego człowieka. Same te motywy są wszystkim molom książkowym świetnie znane, były przerabiane w końcu przez wielu pisarzy na wiele rozmaitych sposobów. Wydawałoby się, że ta powieść to nic specjalnego, ot, kolejne tego rodzaju dzieło poruszające utarte schematy, o którym równie szybko, co się przeczytało, zapomni. Jak się zapewne domyślacie - nie jest to prawda. Same ponadczasowe wartości nie gwarantują udanej lektury, ale już ich forma - tak. "Love, Rosie" zostało napisane przez Cecelię Ahern w dosyć nietypowy sposób, ponieważ składa się jedynie z listów, e-maili czy zapisków z czatu. Muszę przyznać, że na początku dosyć ciężko było mi się wbić w rytm w tej powieści, ale gdy już to zrobiłam... Nie potrafiłam się oderwać i skończyłam ją w ekspresowym tempie! Tak mnie pochłonęła, że nawet nie zerkałam na zegarek, bo wiedziałam, iż w spokoju mogę oddać się tak cudownej książce.

Recenzje "Love, Rosie" nie są przesadzone ani trochę. Wysokie oceny tej powieści są po prostu zrozumiałe i każdy, kto ją przeczytał wie, że nie można ocenić jej inaczej. To absolutnie niesamowita historia, od której wręcz bije ciepło i magia. Cecelia Ahern pisze w taki sposób, że trzyma emocje czytelnika w garści i nie wypuszcza go aż do ostatniej strony. To jedna z niewielu pisarek, które potrafią wywołać autentyczne emocje. Do tego nietypowa forma listów, wręcz gwarantuje autorce zaangażowanie ze strony czytelników. Chwilami czułam się, jakbym wręcz została wrzucona w wir wydarzeń, nie tylko tych teraźniejszych, ale też przeszłych. Ponadto bohaterowie są tak żywi, jakby zostali wyrwani z kart powieści. Są pełnokrwiści, pełni wad i zalet, posiadający poczucie humoru. Nie przesadzę, jeśli napiszę, że pokochałam ich wszystkich. A Rosie i Alex... są postaciami, które znalazły sobie wygodne miejsce w moim sercu.

"Love, Rosie" to jedna z najlepszych książek, jakie kiedykolwiek miałam okazję przeczytać. Każda jej strona jest nacechowana emocjami, a czytelnik wraz z bohaterami przeżywa ich wzloty i upadki. Słodko-gorzkie chwile, urocze wpadki i piękne wspomnienia. Prawi o tym, że miłość można odnaleźć w każdym wieku, o tym, że każdy człowiek w swoim życiu otrzymuje drugą szansę na szczęście. Świetnie mi się czytało tą powieść i mam nadzieję, że uda mi się jeszcze zapoznać z innymi dziełami Cecelii Ahern. Polecam!

"W każdym razie chciałam powiedzieć, że nie chcę być jedną z tych osób, o których tak łatwo się zapomina, kiedyś niezmiernie ważnych, wpływowych i cenionych, które po latach stają się wyłącznie bladym wspomnieniem i niewyraźnym zarysem w pamięci. Ja chcę być zawsze twoją przyjaciółką, Alex".
Moja ocena: 9/10

13 komentarzy:

 1. To mnie zdziwiłaś, chociaż coraz więcej opinii na temat tej książki się pojawia na blogach, to aż nie mogę wyjść z podziwu, że muszę ją zdobyć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Koniecznie muszę dorwać tę książkę! Niewyobrażalnie bardzo chcę ją przeczytać!:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam wielką nadzieję, że uda mi się znaleźć w Biedronce po promocyjnej cenie, bo po prostu muszę przeczytać! Tym bardziej, że zamierzam iść także do kina :)
  Pozdrawiam, Shelf of Books

  OdpowiedzUsuń
 4. Chcę bardzo, bardzo mocno!
  Ps. Uśmiechnąłem się gdy zobaczyłem tytuł książki i Twój nick :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Obecność tej książki na tylu blogach wzmaga mój apetyt na nią. :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Dużo o niej slyszalam, ale pewnie dużo wody upłynie, nim po nią sięgnę :-)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kurczę, wszyscy te ksiązkę wychwalają, no nie moge przejść obojętnie :) zawsze wystrzegałam się takich, które są najlepsze dla wszystkich, ale teraz wiem, że coś w tych jednogłośnych opiniach jest!

  OdpowiedzUsuń
 8. Właśnie zaczęłam czytać, więc ciesze się, że twoja recenzja jest taka pozytywna. Chyba się nie zawiodę :) zapraszam do mnie pharaohs-curse.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Widziałam w kinie zwiastun filmu i od tej pory wprost oszalałam na punkcie tej książki :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Dzisiaj zaczęłam ją czytać. Mam nadzieję, że wywoła na mnie choć w połowie tak ogromne wrażenie, jak na Tobie! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Mam w planach film, bo uwielbiam takie historie na ekranie. Książki raczej nie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 12. Straasznie chciałabym przeczytać !

  OdpowiedzUsuń
 13. Już się doczekać nie mogę kiedy sięgnę po ta książkę ^^ mam na na chęć juz od dłuższego czasu ale ciągle jakoś się mijamy ! :) świetna recenzja ! :)
  Pozdrawiam
  Aglo

  OdpowiedzUsuń