my heaven of books

sobota, 30 sierpnia 2014

Karolina Frankowska - Zaczaruj mnie

Autor: Karolina Frankowska Tytuł: Zaczaruj mnie Wydawnictwo: Literackie Liczba stron: 324

Seria z fasonem ukazująca się nakładem Wydawnictwa Literackiego absolutnie podbiła moje serce. O czym trzeba wspomnieć - są to wyłącznie debiuty literackie polskich pisarek. "Jajko z niespodzianką" to ciepła i zabawna historia, która porusza niezwykle życiowe tematy. "Zabłądziłam" to powieść o zagubionej nastolatce, która stara się poradzić ze swoimi własnymi demonami. "Zaczaruj mnie" natomiast jest o... przyjaźni młodych ludzi, a także o ich zmaganiach i próbach znalezienia swojego miejsca w Warszawie. Jesteście ciekawi, czy jak poprzednie tomy, również i ten zaskarbił sobie moją sympatię?

Zosia, Kaśka i Bartek wynajmują razem mieszkanie w Warszawie. Każde z nich zmaga się ze swoimi własnymi problemami, jednak jedno pozostaje niezmienne - zawsze mogą na siebie liczyć. Pewnego dnia, przez jeden - wydawałoby się - nic nieznaczący incydent ich życie ulega zmianom. Jedno jest pewne: z takimi przyjaciółmi nigdy nie jest nudno!

Karolina Frankowska to scenarzystka i pomysłodawczyni pierwszych serii "Prawa Agaty", hitowego serialu stacji TVN, oraz autorka pomysłu i scenariusza do popularnego serialu TVP "Nowa". Pracowała także przy takich produkcjach serialowych i fabularnych, jak: "Komisarz Alex" czy "Kryminalni".

"Zaczaruj mnie" to nieco inna powieść od swoich poprzedniczek w Serii z fasonem. Powiedziałabym, iż jest to książka utrzymana w bardziej komediowym klimacie, co mi jak najbardziej odpowiadało. Możliwość obserwowania zmagań trójki przyjaciół, starających się znaleźć swoje własne miejsce w dużym świecie było naprawdę interesującym doświadczeniem. Kreacja tych bohaterów przedstawiona przez Karolinę Frankowską jest po prostu realistyczna. Główna postać tej powieści - Zosia, od roku jest magistrem psychologii i za wszelką cenę próbuje znaleźć pracę w zawodzie. Sami zapewne się domyślacie, jak jej idzie. Biorąc pod uwagę jej rozbrajające pomysły, jest to bohaterka, która wzbudza sympatię, ale która jednak - moim zdaniem - nie jest materiałem na psychologa. To zbyt wybuchowa kobieta, która żadnemu ze swoich przyjaciół nie potrafi dać dobrej rady. Mimo tej drobnej wady, nasza rodzima pisarka świetnie ukazała perypetie tej zakręconej trójki przyjaciół, przez co na pewno podczas lektury "Zaczaruj mnie" nikt nie będzie się nudził!

"Zaczaruj mnie" to ciekawe spojrzenie na życie dzisiejszych młodych ludzi. Ich próby zaczepienia się w wielkim mieście, znalezienia pracy czy uporządkowania swojego prywatnego życia. Najlepsze jest to, iż Karolina Frankowska nie skupiła się jedynie na przedstawieniu przyjaźni Zośki, Kaśki i Bartka, ale także i dopracowała inne elementy fabuły, ukazała m.in relacje rodzeństwa czy wzbogaciła swój debiut o wątki miłosne. I choć jest to powieść przewidywalna, której szczęśliwe zakończenie nie jest żadną tajemnicą - to wciąż świetnie się przy niej bawiłam.To pełna ciepła książka, która idealnie nadaje się na długie wieczory. Polecam!
Moja ocena: 7/10

7 komentarzy:

 1. Wydaje się być przyjemną, dlatego moooże kiedyś dam jej szansę. Aczkolwiek nie jest ona żadnym must read :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię takie książki, wydaje się być taka ciepła i życiowa. A ten filmowy klimat też mnie zachęca :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam spore zaległości w literaturze polskiej. Muszę coś na to zaradzić :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj, książka raczej nie dla mnie. Nie przepadam za polskimi autorami :)
  http://pasion-libros.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie czytuję polskich książek, a już debiutów w szczególności, zatem muszę niestety za tę serię Literackiego podziękować :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Skoro to debiuty literackie, to zupełnie seria nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. "Jajko z niespodzianką" bardzo mi się podobało, mam też w planach inne powieści z tej serii. ;)

  OdpowiedzUsuń