my heaven of books

poniedziałek, 2 czerwca 2014

Douglas Preston, Lincoln Child - Biały ogień

Biały ogień - Douglas Preston
 Autor: Douglas Preston, Lincoln Child 
Tytuł: Biały ogień
Wydawnictwo: Burda książki
Liczba stron: 493
Moja ocena: 8/10
 
Duet autorów Douglasa Prestona i Lincolna Childa polubiłam przy okazji książki "Trup Gideona". Było to jednocześnie moje pierwsze spotkanie z nowym gatunkiem literackim - kryminałem i muszę je zaliczyć do jak najbardziej udanych. "Biały ogień" to kolejna powieść tych utalentowanych pisarzy, po którą sięgnęłam. I o ile to możliwe, jeszcze bardziej mnie zachwyciła.

Najpierw kilka zdań o fabule. W "Białym ogniu" poznajemy Corrie Swanson, młodą studentkę prestiżowej uczelni John Jay College of Criminal Justice. Dziewczyna wybiera się do małego miasteczka Roaring Fork, pełnego najzamożniejszych ludzi w stanie: celebrytów, aktorów itp., w związku z tematem swojej pracy. Nasza główna bohaterka stawia przed sobą trudne zadanie: zbadanie morderstw, które miały miejsce w tej górskiej miejscowości. Morderstw rzekomo popełnionych przed niedźwiedzia ludojada. Corrie odkrywa tropy, które zaczynają narażać ją na niebezpieczeństwo, w Roaring Fork bowiem roi się od ludzi, którzy nie chcą, aby odkryła ona prawdę przed ponad stu laty. Równocześnie Pendergast, agent FBI, który objął studentkę swoją pieczą stara się jej pomóc, ale aby to zrobić będzie musiał zagłębić się w przeszłość i odnaleźć zaginione opowiadanie o Sherlocku Holmesie.

Kryminały to w mojej opinii jeden z najbardziej wymagających gatunków literackich. Od zawsze mi się tak kojarzyły, w końcu, żeby napisać dobrą powieść kryminalną potrzeba nie tylko obiecującego pomysłu, ale także i solidnego wykonania. "Biały ogień" ma to wszystko nawet z nawiązką. Mocną, niezachwianą fabułę, która w połączeniu z niebanalnym warsztatem pisarskim sprawia, że oderwanie się od lektury przychodzi czytelnikowi z ogromną trudnością. Oprócz tego podczas czytania nieustannie towarzyszyło mi napięcie, a przy finale siedziałam jak na szpilkach. Z jednej strony myślałam, że to niemożliwe, a z drugiej powoli się wahałam tylko po to, aby znowu zostać zaskoczoną. Po przeczytaniu drugiego dzieła Douglasa Prestona i Lincolna Childa absolutnie wiem, że jedyną rzeczą, którą mogę się po tych pisarzach spodziewać, to nieprzewidywalność.

W "Białym ogniu" przeszłość mistycznie przeplata się z teraźniejszością, tworząc zadziwiająco spójną całość. Tak świetnego połączenia przeszłości i teraźniejszości nigdy nie spotkałam w żadnej książce. Kryminał stworzony przez duet tych pisarzy to dopracowane w każdym calu dzieło, a czytelnik do samego końca nie wie, jakie zakończenie otrzyma ta zagadka.

"Biały ogień" to moje drugie spotkanie z twórczością Douglasa Prestona i Lincolna Childa, jednak bez wątpliwości mogę stwierdzić, że nie ostatnie. Dynamiczna akcja, zapierająca dech w piersiach fabuła oraz pełnokrwiści bohaterowie to dokładnie to, czego szukałam. Ten nieustannie trzymający w napięciu kryminał zachwyci nie tylko najbardziej zagorzałych fanów gatunku, ale także i nowicjuszy w tej dziedzinie. Polecam!

8 komentarzy:

 1. Hmm...to może być coś dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Polubiłam ten duet i z chęcią zapoznałabym się z książką ,,Biały ogień".

  OdpowiedzUsuń
 3. Może się skuszę, ale sama nie jestem do końca przekonana.
  PS Zostałaś nominowana do Liebster Blog Award. Szczegóły znajdziesz u mnie na blogu: http://shelf-of-books.blogspot.com/2014/06/tag-liebster-blog-award-2.html
  Jeżeli nie masz ochoty na publikowanie posta z odpowiedziami, ucieszyłabym się, gdybyś umieściła je w komentarzu. Miło by było Ciebie poznać! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaskoczyłaś mnie. Nie myślałam, że "Biały ogień" jest aż tak dobrą powieścią. W takim razie już zapisuje sobie tytuł tej książki i koniecznie muszę się za nim rozejrzeć. Mam nadzieję, że nie będę żałować tej decyzji.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam niestety tej książki, ale może być ciekawa. A dobry warsztat jest w kryminałach rzeczywiście bardzo ważny. Złych kryminałów jest niestety bardzo dużo...:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie znam tej książki, ale zapiszę ją sobie, kiedy mnie najdzie ochota na czytanie kryminałów :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Absolutnie muszę przeczytać książki Prestona & Childa, gdyż uwielbiam niebanalne kryminały. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Od miesięcy mam na swojej półce "Laboratorium" tego duetu i wciąż nie mogę się za nią zabrać... Szkoda, bo widzę, że warto dać im szansę :)

  OdpowiedzUsuń